کابل فیلدباس

در يك سيتم متمركز ، همه حسگرها و تحريك كننده ها مستقيما ً به سيستم مونيتور مركزي متصل مي شوند. در يك سيستم بزرگ كه تعداد ورودي و خروجي ها به هزاران مي رسد واين تعداد بسيار فراتر ظرفيت سخت افزار كامپيوتر است ، هر دوره اخذ اطلاعات از ورودي ها بيشتر از زمان محدود تعريف شده توسط سيستم طول خواهد كشيد. ساير اشكالات سيستم متمركز عبارتند از : عدم انعطاف پذيري ، عدم استفاده از تكنيك هاي به روز و تكنولوژي هاي جديد وهزينه نصب زياد ومشكلات مربوط به توسعه سيستم . به همين دلائل سعي مي شود كه وظايف در سيستم توزيع شوند . در سيستم توزيع شده تصميم گيريها به صورت محلي صورت مي گيرد و چندين نقطه كنترلي كه وجود دارد كه به طور مستقل از هم عمل مي كنند اما به يكديگر ارتباط دارند . در يك سيستم توزيع شده ، دستگاههاي لايه پائيني هوشمند هستند و كاربر مطابق نياز خودش قادر به برنامه ريزي اين ابزار مي باشد. اين دستگاههاي هوشمند بايد قادر باشند از طريق شبكه با سايرين ارتباط برقرار كنند وبه ابزار ذخيره سازي اطلاعات دسترسي مستقيم داشته باشند.

ارائه دهنده کابل فیلدباس با ساختار های:
FB-O2YS(ST+CE)HSWAH
Rating: Flame Retardant, Sunlight Resistant, Oil Resistant, LSZH Cable
DATA SHEET
FB-V2X(ST)YSWAY-FL
Flame Retardant

فیلدباس

در مقاله کابل ابزار دقیق درباره انواع کابل ها صحبت کردیم حال اگر بخواهیم مختصرا بدانیم که فیلدباس چیست و چه وظایفی دارد باید بگویم که تکنولوژی فیلدباس کمک می کند که شخص بتواند به راحتی سیگنال ها بین ابزاردقیق و اتاق کنترل منتقل کند و همچنین با استفاده از تکنولوژی فیلدباس تنها با بکارگیری یک جفت سیم می توان امکان انتقال تغذیه تجهیزات مورد نیاز را فراهم کرد علاوه بر این ویژگی ها با استفاده از فناوری فیلدباس می توان سیستم های صنعتی و کارخانه ای سطح پایین مثل انواع حسگر ها، ابزار های ای او، کنترلرها و کامپیوتر ها را به هم متصل کرد. یکی از خدمت هایی که تکنولوژی فیلدباس به انسان ها کرده این است که سیستم ها را انعطاف پذیر شده و بدون هیچ نگرانی می توان از تکنولوژی های جدیدتری نیز استفاده کرد. یک فیلدباس از دو جز اصلیت شکیل می شود یکی فیلد دیوایس که گره ها را می خواند و دیگر بستر شبکه داده ای. با کمک فیلدباس نقل و انتقال و تبادل اطلاعات در فرم های دیجیتالی به صورت کاملا دوطرفه انجام می شود یعنی در این فرم ها همزمان هر دو سیستم می توانند هم فرستنده باشند و هم گیرنده. چون فیلد دیوایس های فیلدباس از قدرت پردازشی بالایی برخوردارند با استفاده از آنها می توان عملیات کنترلی پیچیده را به صورت محلی انجام داد. استفاده از فیلدباس موجب می شود هزینه ها به طرز قابل توجهی کاهش یابند این هزینه ها شامل کابل کشی، پنل های نگهدارنده کابل، اتصالات، کابینت های مارشالینگ و مخارج نیروی انسانی ارتباطی بخش نصب، پیاده سازی و اصطلاک می باشند. در تکنولوژی فیلدباس می توان هر گره را برای سرویس و یا تعمیر از سیستم شبکه خارج کرد بدون اینکه اختلالی در سیستم پیدا کند. اولین تجربه کار با فیلدباس را شرکت هانی ول در سال 1980 داشته که امکان سوارکردن سیگنال های دیجیتال روی حلقه جریان 4 تا 20 میلی آمپر را برای برخی از فیلد دیوایس های تولیدی خود فراهم کرد. هرکدام از این فیلد دیوایس ها برای ارتباط برقرار کردن از قوانین خاص خودش پیروی می کند که سازنده آن را مشخص می کند.

قیمت کابل فیلد باس

کابل فیلدباس

تا به اینجا با تکنولوژی فلید باس آشنا شدیم حال می خواهیم به بررسی کابل فیلدباس بپردازیم. به طور کلی هر نوع کابلی که در تکنولوژی فیلدباس مورد استفاده قرار بگیرد کابل فیلدباس نام دارد. این تکنولوژی با کابل فیلدباس از شبکه های محلی ایده گرفته است ولی با این شبکه های محلی بسیار متفاوت است. این تفاوت ها شامل زیاد نبودن نرخ بیتی اطلاعات و اینکه 7 لایه پروتکل پیاده سازی نمی شود و تنها 3 لایه فیزیکی، دیتا و اپلیکیشن پیاده سازی می شود. این تکنولوژی با استفاده کابل فیلدباس مانند شبکه های کامپیوتری محلی به دلیل اینکه چندین سیستم از یک بستر ارتباطی استفاده می کنند. تصادم ایجاد شده و در نتیجه زمان پاسخ طولانی می شود. تصادم حالتی است بین دو یا چند داده اطلاعاتی زمانی که همزمان وارد بستر ارتباطی می شوند این داده ها با هم برخورد می کنند و در نتیجه بسته ها نمی توانند مقصد خود را پیدا کنند. برای این مشکل پروتکل های بسیاری تعریف شده اند اما اگر کاربردی برای صنعت بخواهم روشی معرفی کنم روش CSMA/CD و روش Token Passing را پیشنهاد می کنم. بنابر استاندارد بین المللی برای این تکنولوژی با استفاده از کابل فیلدباس سازندهای بسیاری این محصول را تهیه و تولید کرده اند که اغلب باهم مطابقت ندارند و سازگار نیستند. دو استاندارد بین الملی ISP و WFIP در سال 1993 تصمیم به تعریف استاندارد برای این تکنولوژی با استفاده از کابل فیلدباس را گرفتند مفاد این استاندارد به شرح زیر است.

 

  • ابزار آلات تولید شده به واسطه سازنده های مختلف همزمان از امکانات شبکه دیجیتال دو طرفه استفاده می شود.
  • اين شبكه ها بايد قابل اتصال به سيستمهاي اتوماسيون توليد وپردازش داده تجاري نظير MAP و TOP باشند.
Field device هاي امروزي را مي توان به سه گروه تقسيم كرد:
  •   ورودي – خروجي هاي آنالوگ و ديجيتال
  •   دستگاه هاي تركيبي آنالوگ و ديجيتال
  •   ابزار كاملا ديجيتال

دستگاه هاي نوع اول از طريق حلقه هاي جريان آنالوگ 4 تا 20 ميلي آمپر به سيستم ورودي – خروجي متصل مي شوند اين اتصالات كاملا نقطه به نقطه هستند و هر دستگاه جدا گانه، به كنترل كننده هاي ميزبان وصل مي شود. گروه دوم قابل استفاده در سيستم هاي ارتباطي آنالوگ و ديجيتال هستند. به عنوان مثال در اين سيستم ها داده ها يديجيتالي روي سيگنالهاي 4 تا 20 ميلي آمپر آنالوگ سوار مي شوند. سيگنال ديجيتال طوري ساخته مي شود كه ميانگين مقدار آن صفر باشد و خواندن مقادير جريان آنالوگ را تحت تأثير قرار ندهد. دستگاههاي گروه سوم از طريق پورتهاي RS232,RS485 به هم وصل مي شوند ونياز به درايورهاي نرم افزاري دارند. این تکنولوژی با استفاده از کابل فیلد باس، پروتكل ارتباطي تمام ديجيتال با بازدهي بالاست كه جايگزين هر سه سيستم بالا مي شود. سيستم هاي مبتني بر این تکونولوژی با استفاده از کابل فیلد باس تنها از محصولات فیلد باس استفاده نمي كنند بلكه تجهيزات قديمي ورودي – خروجي انالوگ قابل اتصال با کابل فیلد باس مي باشند.

 

قیمت کابل فیلدباس

برای انتخاب و خرید کابل فیلدباس باید به نکاتی که در ادامه خدمتان عرض می کم توجه داشته باشید. اول اینکه وزن و جرم و یا سنگینی و سبکی کابل اصلا معیار خوبی برای تشخیص کابل اصلی از کابل فرعی نیست. دوم آنکه قیمت کابل فیلدباس هم نمی تواند معیار خوبی برای انتخاب و تشخیص کابل اصل باشد چراکه برخی فروشندگان هستند که قیمت کابل بی کیفیت و تقلبی را به قیمت کابل اصلی معرفی می کنند و هیچ ضمانتی هم برای این موضوع ندارند. امام اگر قصد خرید کابل اصلی و باکیفیت را دارید همیشه و همجا به پشتوانه فروشگاه مطمئن و معتبر می توانید کابل اصلی با کیفیت و باضمانت را خرید داری کنید شرکت کابل ولتا تدبیر آماده خدمت رسانی به شما عزیزان است.

مقایسه فیلدباس با DCS

تابه اینجا درباره فیلدباس و همچنین کابل فیلدباس اطلاعاتی را کسب کرده ایم در ادامه قصد داریم درباره سیستم های DCS صحبت کنیم. در ایتدای مارس 1960 تحولی در تجهیزات و کنترلر های الکترونیکی رخ داد این تحول موجب شد جایگزینی برای کنترلر های الکترونیکی پیدا شود به نام کنترلر های نیوماتیکی. این کنترلر های جدید مزیت های زیادی نسبت به سایر کنترلر ها دارند از مزای آنها می توان به سریع بودن و دقیق بودن و علاوه بر اینها کم حجم بودن اشاره کرد. آنچنان زمانی نبرد که کامپیوتر های دیجیتالی جای خود را به کنترلر های الکترونیکی دادند. زمانی که سیستم مرکزی بعد از دریافت متغییر ها با استفاده از ورودی ها و دستورات اپراتور که با کیبورد انجام می شود مطابق برنامه کنترلی از پیش تعیین شده پردازش و به واسطه خروجی ها به محرک های نهایی کنترل منتقل می کند. این روش از کنترل به اصطلاح DDC نامیده می شودکه در آن اپراتور با استفاده از یک کیبورد و صفحه نمایش با سیستم ارتباط برقرار می کند. کامپیوتر مرکزی به گونه ای طراحی شده است که می تواند حجم بالایی از متغیر های زمانی را پردازش کند اما مشکلی که دارد این است که وقتی اطلاعات بیش از اندازه افزایش پیدا کنند و زیاد شوند رفته رفته سرعت سیستم کند شده و کارایی آن پایین می آید و در نهایت کامپیوتر مرکزی از کار می افتد و زمانی که سیستم مرکزی از کار بایستد کل سیستم از کار می افتد.

0/5 (0 Reviews)